Седемдневната седмица се състои от точно 168 часа. От тях 50

...
Седемдневната седмица се състои от точно 168 часа. От тях 50
Коментари Харесай

Компании в България са въвели лятно часово време, 4-дневната работна седмица ще навлезе масово у нас до 5 години

Седемдневната седмица се състои от точно 168 часа. От тях 50 прекарваме в сън и респективно сред 60 и 80 часа, които отделяме за работа. В тези часове се включват и обедните почивки и времето, което отделяме за път до офиса. Това значи, че за персонално време и за фамилията си отделяме оптимално 30% от времето си през седмицата.

По думи на HR-експерта Йорданка Коцева това е извънредно незадоволително, с цел да се грижим за себе си.

" Исландия е измежду най-емблематични образци в тази посока. Тя към този момент няколко години публично одобри този модел на работа. Това е било квалифицирано в продължение на 4 години. През това време исландските компании са се подготвяли по какъв начин оптимално най-ефективно да вкарат този метод и модел на работа “, споделя Коцева в предаването " За града “ на bTV Radio.

HR-експертът Георги Първанов казва, че в България сега е законно да се вкара 4-дневна работна седмица.

" Негативите са такива, че индивидът е по-стресиран и, че би трябвало да създаде за 4 дни, това което по принцип прави за 5 дни. Другото отрицателно е, че от време на време работодателят има изключителни разноски, тъй като би трябвало да заплащат ексклузивен труд при по-дълги работни часове “, споделя Първанов.

Първанов споделя, че в Съединени американски щати има експеримет с 3-дневна работна седмица с верига от фитнеси. Тоест броят часове, нужен за 5-дневна работна седмица, се разпределя в 3 дни и по този начин промяната за деня става 14 часа. Този опит оставя повече време за отмора и личностно развиване с 3 работни и 4 почивни дни.

В другата прекаленост в Гърция, където тази година бе призната 6-дневна работна седмица за избрани действия, където държавното управление се пробва да направи стопанската система на страната още веднъж конкурентна.

Интересна процедура, която се възприема у нас, е така наречен " лятно часово време “ или с други думи опция на чиновниците да работят в петък до обяд, с цел да могат по-късно да пътуват. По думи на специалистите това е опция да се завъртят още пари в стопанската система, защото по време на пътуването по този начин или другояче хората харчат пари.

Компаниите, които са въвели този вид работа в България са най-много от сферата на консултантските услуги, счетоводство и други

" До 2030 година в България ще има по-масово нахлуване на 4-дневната работна седмица, само че времето ще покаже “, споделя Първанов.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР